5 objawów, które mogą świadczyć o tym, że czas na badanie wzroku.

Kiedy należy wykonać badanie wzroku? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie dorosły człowiek powinien przeprowadzać kontrolne badania okulistyczne przynajmniej raz na 2 lata. Jednak wiemy, że zazwyczaj wizytę u okulisty czy optometrysty odkładamy do momentu, kiedy zaczynamy dostrzegać niepokojące objawy.

Niestety po 40 roku życia zaczynają się rozwijać choroby takie jak zwyrodnienie plamki czy jaskra, stąd zalecamy, żeby wizyty u okulisty nie odkładać na ostatnią chwilę. W końcu nasz wzrok jest niezwykle ważny.

Jakie są sygnały, po których powinniśmy zapisać się na badanie?

Bóle głowy

Czy boli Cię mocno głowa po tym, jak spędzisz wiele godzin przed komputerem? Albo wtedy, gdy czytasz książkę przez wiele godzin i aż trudno Ci skończyć? Uporczywy ból głowy może pojawiać się również po dłuższej jeździe samochodem czy oglądaniu telewizji. Jeśli objawy się powtarzają, to znak, że pora na badanie wzroku.

Nieostre widzenie

Znasz ten moment, kiedy kiedyś z łatwością przeczytałeś cenę w sklepie, a dzisiaj niektóre literki wydają się znacznie mniejsze i znacznie mniej wyraźne? Jeśli masz problem z odczytaniem tych samych informacji, które wcześniej odczytywałeś bez problemu, to znaczy, że Twój wzrok zaczyna się pogarszać. W takich sytuacjach przetestuj, czy zmiana ostrości widzenia dotyczy tylko jednego, czy dwoje oczu. Rozmazane tytuły książek czy ceny w sklepie świadczą o tym, że przyszedł czas na wizytę u specjalisty.

Proste linie stają się falowane

Kolejnym symptomem, świadczącym o konieczności wizyty u specjalisty jest widzenie prostych linii jako falujących lub zakrzywionych. Jednym z prostych sposobów aby to sprawdzić jest popatrzenie na książkę lub proste linie na kartce. Jeśli linie wydają Ci się zakrzywione lub nierówne, należy skonsultować to ze specjalistą.

Mrużenie oczu

Coraz częściej mrużysz oczy, chcąc dokładnie zobaczyć przedmiot, który jest blisko? Jeśli tak, to może być sygnał, który świadczy o konieczności umówienia się na badanie wzroku. Warto wiedzieć, że nadmiernie mrużenie oczu może powodować też bóle głowy. Spowodowane to jest napięciem mięśni twarzy oraz mięśni napinających soczewkę w oku.

Zaczerwienienie oczu

Nasze oczy nie powinny być zaczerwienione. Jeśli są, to znaczy, że zmagamy się z jakimś problemem, który należy skonsultować ze specjalistą. Prawdopodobnie Twój wzrok będzie potrzebował korekty. Z kolei jeśli wstając rana i patrząc przez okno światło oślepia Cię przez parę minut oraz towarzyszy temu ból – koniecznie udaj się na badanie wzroku!


Tagi: