Jak prawidłowo dobrać okulary korekcyjne?

Nie widzisz, kto idzie z naprzeciwka, choć nie jest wcale daleko? A może męczy cię czytanie książki przed snem, bo litery są niewyraźne? Jeśli na któreś z pytań odpowiedź jest twierdząca, to znak, że czas zbadać wzrok. Wady wzroku są coraz powszechniejsze, na co wpływa chociażby czas spędzany przed elektronicznymi urządzeniami. Pierwszym krokiem w doborze…

Okulary korekcyjne – kto powinien je nosić?

Okulary korekcyjne zaleca się osobom, które cierpią na wrodzone lub nabyte wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność (prezbiopię). Noszenie odpowiednio dobranych okularów zapobiega rozwojowi wady i koryguje ją, czyli poprawia widzenie. Choć w przypadku niewielkiej krótkowzroczności nie od razu trzeba nosić je stałe, warto od razu po wykryciu wady wybrać się do optyka. Noszenie okularów zapewnia komfort w codziennym życiu, a także poprawia bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne np. u kierowców.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o okularach dla osób, które nie mają wady wzroku, ale pracują przy komputerze. Aby nie dopuścić do powstania wady i problemów z narządem wzroku, zaleca się im zakup okularów z powłoką antyrefleksyjną. Minimalizuje ona negatywny wpływ światła niebiesko-fioletowego, emitowanego przez ekran.

Jak wygląda badanie okulistyczne?

Specjalista, do którego się wybierzesz, zbada twój wzrok, wykonując kilka pomiarów. Lekarz (albo optometrysta) przeprowadza badanie dla każdego oka osobno. W tym czasie drugie oko powinno być zasłonięte, aby uniknąć umyślnego lub bezwiednego „podglądania”. Do badania używa się próbnej ramki okularowej lub specjalnego urządzenia zwanego foropterem. Do sprawdzenia ostrości widzenia do dali wykorzystuje się specjalne tablice, na których znajdują się różnej wielkości literki, cyferki lub obrazki, czyli tak zwane optotypy. Pacjent odczytuje je każdym okiem osobno, siedząc lub stojąc w odległości 5 m od tablicy.

Gdy lekarz lub optometrysta stwierdzi problem z ostrością widzenia, dobierze odpowiednią korekcję okularową. Robi się to przymierzając badanemu próbne szkła do momentu dobrania właściwej korekcji.

Kolejnym etapem badania jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wykonuje się je przy pomocy urządzenia zwanego tonometrem. Całościowe badanie oka kończy się szczegółowym sprawdzeniem gałek ocznych za pomocą lampy szczelinowej. Brodę i czoło opiera się na specjalnej podpórce, a lekarz ocenia zarówno przedni, jak i tylny odcinek oka.

Jakie rodzaje soczewek okularowych może zalecić okulista?

Okulista albo optometrysta ocenią Twoją wadę wzroku. Na tej podstawie zostaną wykonane okulary. To, jakie soczewki się w nich znajdą, zależy przede wszystkim od wady, natomiast istnieją także inne kryteria ich podziału. Podział soczewek ze względu na geometrię:

  • soczewki skupiające – korygujące nadwzroczność, czyli tzw. plusy,
  • soczewki rozpraszające – korygujące krótkowzroczność, czyli tzw. minusy,
  • soczewki toryczne (cylindryczne) – korygujące astygmatyzm.

Podział soczewek ze względu na konstrukcję:

  • soczewki sferyczne – klasyczna konstrukcja istniejąca od lat na rynku,
  • soczewki asferyczne – nowoczesna konstrukcja, której zaletami są: redukcja efektu zmniejszenia lub powiększenia oka oraz redukcja zniekształceń obrazu przy krawędziach.

Podział soczewek ze względu na budowę:

  • soczewki jednoogniskowe – przeznaczone do korekcji konkretnej wady wzroku,
  • soczewki dwuogniskowe – przeznaczone do korekcji dali w górnej części i bliży w dolnej części,
  • soczewki progresywne – dzięki płynnej zmianie mocy korygują jednocześnie bliż i dal oraz wartości pośrednie; zapewniają ostre widzenie na każdą odległość.

Podział soczewek ze względu na materiał wykonania:

  • soczewki organiczne – wykonane z tworzywa sztucznego,
  • soczewki mineralne – wykonane z tradycyjnego szkła.

Wybór soczewek na pewno ułatwi ci rozmowa ze specjalistą, do którego się udasz. Zarówno okulista, jak i optometrysta wyjaśnią różnice między poszczególnymi typami szkieł, a także zaproponują rozwiązanie najbardziej optymalne i dopasowane do twoich potrzeb.

Jakie oprawki wybrać?

Wybór soczewek w dużej mierze nie należy do ciebie, a do specjalisty, natomiast oprawki możesz dobrać całkowicie samodzielnie. Czym się kierować? Przede wszystkim tym, jak się w nich czujesz. Większość osób, u których stwierdza się wady, nosi okulary prawie cały czas, dlatego powinny być tak dobrane, aby pasowały do twarzy, a także do stylu konkretnej osoby. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość rozmaitych opraw, możesz więc wybrać takie, które podkreślą twój charakter, dodadzą ci pewności siebie albo zupełnie odmienią twój wygląd.

Typy oprawek

Rodzaje oprawek dzieli się na kilka typów:

Oprawy pełne, czyli takie, w których oprawa okala całą soczewkę; są wyraziste i podkreślają rysy twarzy; (np. ma takie oprawki korekcyjne Chanel i Caroline Abram).

Oprawy bezramkowe, w których szkła montuje się do oprawy za pomocą śrubek; są delikatne i prawie niezauważalne, a znajdziesz je między innymi w ofercie Bvlgari i wśród okularów Dita.

Oprawy półpełne (nazywane czasem żyłkami), czyli takie, które okalają szkło tylko do połowy; są subtelne, ale wytrzymałe; tego typu oprawki można znaleźć u Diora i w ofercie marki Cartier.

Aby okulary korekcyjne były wygodne, w sklepie optycznym zostaną idealnie dopasowane do twojej twarzy pod względem jej kształtu oraz rozstawu źrenic. Jeśli zależy ci na tym, aby kupić oprawki luksusowych marek, postaw na sprawdzony sklep optyczny. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję oryginalnego produktu. W sklepie optycznym Optical Christex oferujemy na przykład:

Jeśli musisz nosić okulary na stałe, warto sprawić sobie więcej niż jedną parę. Dopasujesz je wtedy zarówno do stylizacji wieczorowych, jak i bardziej casualowych.

Oprawki dopasowane do kształtu twarzy.

Oprawki mogą podkreślać twój styl, wysuwać się na pierwszy plan albo być niemal niewidocznym elementem ubioru. Jeśli chcesz, żeby idealnie współgrały z twarzą, zmieniały jej proporcje (albo je wyrównywały), dobierz je, analizując kształt swojej buzi.

Twarz owalna – jest uważana za najbardziej proporcjonalną, dlatego pasują do niej wszystkie rodzaje oprawek. Jeśli szukasz klasyki, sprawdź na przykład okulary korekcyjne Chanel.

Twarz okrągła najczęściej wymaga optycznego wydłużenia, dlatego dobrze sprawdzą się na niej oprawki prostokątne (np. znajdziesz takie wśród okulary Dita).

Twarz podłużną zwykle chce się nieco poszerzyć, dlatego dobrym wyborem są oprawki kontrastowe, o kolorowych nausznikach. Okulary Caroline Abram albo masywne modele od Diora sprawdzą się idealnie.

Twarz prostokątna cechuje się szerokim czołem najczęściej jest optycznie wydłużana okularami. Do tego kształtu będą pasowały oprawki niezbyt szerokie, o owalnym kształcie (świetną selekcję takich modeli ma np. Dolce&Gabbana).

Dobór odpowiednich okularów korekcyjnych powinien zacząć się od wizyty u okulisty albo optometrysty. Często taka usługa jest dostępna w sklepach optycznych. Gdy specjalista określi wadę i wypisze receptę na soczewki, można przejść do najprzyjemniejszej części, czyli wyboru oprawek. Różne rodzaje opraw od renomowanych, luksusowych marek znajdziesz w sklepie optycznym Optical Christex.


Tagi: