Twój koszyk jest obecnie pusty!
10 porad, jak dbać o wzrok
Możliwość zobaczenia pola słoneczników w sierpniu, roześmianej twarzy ukochanej osoby czy pięknych gór jesienią jest bezcenna. Jednak na co dzień rzadko się o tym pamięta, a z czasem wzrok może się pogarszać. Badania nie kłamią – liczba osób z wadami tego narządu stale rośnie. Na szczęście można tego uniknąć lub zapobiec dalszemu rozwojowi tych problemów.…
Wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety
Wiele osób uważa, że sposób żywienia wpływa wyłącznie na wygląd sylwetki czy ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych. Jednak to błąd! Od tego, co jesz, zależy także Twój wzrok. Aby utrzymać prawidłową pracę oczu, warto zadbać, aby w codziennym jadłospisie znalazły się produkty, które zawierają:
- luteinę – naturalny barwnik występujący w siatkówce oka. Wspiera ochronę wzroku przed negatywnym wpływem wolnych rodników;
- selen – wspomaga ochronę przed stresem oksydacyjnym;
- cynk – pomaga zachować zdolność do prawidłowego widzenia;
- miedź – wspiera utrzymanie tkanki łącznej w dobrej kondycji;
- witaminę A – wspomaga procesy, które odpowiadają za zdrowe błony śluzowe. Pomaga w prawidłowym widzeniu;
- witaminę E – wspiera ochronę przed stresem oksydacyjnym;
- witaminę C – wspomaga pracę naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Pomaga także zabezpieczyć organizm przed działaniem wolnych rodników;
- nienasycone kwasy tłuszczowe – są rozpuszczalnikiem witamin A i E. Stanowią źródło cennych składników odżywczych, zwłaszcza kwasów omega-3, które wspierają funkcjonowanie siatkówki i pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.
Dodatkowo należy zadbać o regularne nawadnianie organizmu. Dzięki temu utrzymasz prawidłowy poziom nawilżenia powierzchni oczu.
Utrzymanie prawidłowej pozycji w trakcie pracy przy komputerze
Światło emitowane przez urządzenia elektroniczne pobudza oczy do intensywnej pracy. W rezultacie zaczynają one się męczyć, co skutkuje bólem oczu i głowy, a także bezsennością oraz suchością oka.
Aby temu zapobiec, kluczowe jest utrzymanie ergonomicznej pozycji podczas pracy przy komputerze. Zadbaj o to, żeby:
- ekran był umieszczony min. 70 cm od twarzy;
- górna krawędź ekranu znajdowała się na poziomie oczu.
Przy takiej pozycji ilość światła, która dociera z ekranu do oczu, jest znacznie mniejsza. Do tego spoglądanie w dół na ekran wymusza częstsze mruganie, co pozytywnie wpływa na poziom nawilżenia soczewki.
Noszenie okularów, jeśli mamy wadę wzroku
Masz małą wadę i myślisz o zrezygnowaniu z noszenia okularów, ponieważ uważasz, że dobrze widzisz i nie chcesz „rozleniwiać” oczu? To błąd. W ten sposób „zmuszasz” swój wzrok do wytężonej pracy, co może skutkować nie tylko bólami głowy czy oczu, ale także szybszym wzrostem wady.
Noszenie okularów sprawia, że mięśnie wokół oczu nie są cały czas napięte i mogą odpocząć oraz się zregenerować. Dzięki temu:
- wada nie będzie tak szybko postępować;
- pozbędziesz się uczucia zmęczonych oczu po całym dniu pracy;
- poprawisz bezpieczeństwo swoje i innych – noszenie okularów pozwoli uzyskać bardzo wyraźny obraz, co ma duże znaczenie np. podczas prowadzenia pojazdu.
Pamiętaj – nienoszenie okularów nie sprawi, że Twoja wada zniknie z dnia na dzień. Wręcz przeciwnie, problemy mogą się tylko pogłębić. Nosząc odpowiednio dopasowane szkła korekcyjne, zapewnisz sobie komfort widzenia. W ich doborze pomogą Ci pracownicy naszego sklepu optycznego – Optical Christex. Znajdziesz tam szeroki wybór okularów Cartier, Chanel czy Caroline Abram.
- Cutler and Gross Kingsman MPOP 0710 04 481890,00 zł
- Produkt w promocjiVogue VO 5614 3188 53390,00 zł
- Produkt w promocjiVogue VO 5598 3187 50390,00 zł
- POLO PH 2282 6213 56650,00 zł
- Emporio Armani EA 1027 3001 57690,00 zł
- Produkt w promocjiVogue VO 5518 W656 53390,00 zł
- Michael Kors MK 4067U Santa Clara 3015 55690,00 zł
- Michael Kors MK 4067U Santa Clara 3015 55690,00 zł
- Emporio Armani EA 1041 3131 53690,00 zł
Dbanie o nawilżenie oczu
Wpatrywanie się w ekran komputera czy smartfona, ekspozycja na wiatr, zimne powietrze lub dym, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – to wszystko może sprawić, że rogówka i spojówka zacznie wysychać. Na skutek tego może rozwinąć się zespół suchego oka. Objawia się on:
- pieczeniem;
- uczuciem piasku pod powiekami;
- umiarkowanym zaczerwienieniem;
- pojawieniem się wydzieliny surowiczej w worku spojówkowym.
Problemy te mogą doprowadzić do pogorszenia wzroku, trudności z poruszaniem powiekami oraz rozwojem ryzyka zapalenia oczu. Aby tego uniknąć, konieczne jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia spojówki i rogówki. W tym celu można używać różnych kropli do oczu dostępnych bez recepty w aptekach. Ponadto warto wypijać odpowiednią ilość płynów, aby utrzymać właściwy poziom nawodnienia organizmu.
Regularne wykonywanie badań wzroku
Według WHO prawie 300 mln osób na całym świecie zmaga się z wadami wzroku lub jest całkowicie niewidomych. Jednak wystarczyłaby profilaktyka i wczesna interwencja, aby zapobiec występowaniu tych dolegliwości u 80% z nich.
Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania wzroku. Można to zrobić u okulisty lub optometrysty. Specjalista dobierze także odpowiednie okulary korekcyjne. Sklep optyczny to miejsce, gdzie kompleksowo zadbasz o swój wzrok. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku dzieci, szczególnie narażonych na krótkowzroczność, i u osób powyżej 40. roku życia, u których może rozwinąć się starczowzroczność.
Wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie oczu
Oko jest elastyczne i ma zdolność do akomodacji, czyli dostosowywania kształtu soczewki do odległości, w jakiej znajduje się obserwowany obiekt. Jednak patrzenie cały czas w jeden punkt sprawia, że mięśnie są cały czas napięte, a narząd powoli traci tę umiejętność. Aby tego uniknąć, warto regularnie wykonywać ćwiczenia. Może to być np.:
- wpatrywanie się w obiekt położony blisko, a następnie zwrócenie wzroku na coś umieszczonego daleko – poprawia akomodację;
- zamknięcie oczu i poruszanie gałkami góra–dół, w prawo–lewo lub kręcenie nimi „ósemek” – wspiera pracę mięśni;
- zamknięcie oczu na 10 sekund, a następnie otworzenie i szybkie mruganie – wspomaga poprawę nawilżenia spojówki i rogówki.
Ćwiczenia te można wykonywać w dowolnym momencie w ciągu dnia.
Robienie przerw podczas wpatrywania się w jeden punkt
Podczas pracy przy komputerze trzeba pamiętać, aby co pół godziny podnosić wzrok znad ekranu i przez 30 sekund wpatrywać się w obiekty położone dalej np. za oknem. Pomaga to rozluźniać mięśnie oczu i pozwala im odpocząć. W efekcie pozytywnie wpływa na jakość widzenia oraz poziom zmęczenia tego narządu.
Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV
Pod wpływem promieni UV w organizmie człowieka zaczynają namnażać się wolne rodniki. Odpowiadają one za rozwój komórek nowotworowych i szybsze starzenie się organizmu. Aby temu zapobiec, warto w słoneczne dni nosić okulary przeciwsłoneczne. Sklep optyczny oferuje szeroki wybór modeli z filtrem UV, który blokuje przenikanie promieni słońca do siatkówki.
- Chanel 5524 c.534/S8 53 z polaryzacją2990,00 zł
- Ray-Ban® RB 3751CH 002/K8 61 z polaryzacją890,00 zł
- Ray-Ban® RB 3750 002/31 62650,00 zł
- Ray-Ban® RB 3749 001/31 58650,00 zł
- Ray-Ban® RB 4439D 6675/87 54590,00 zł
- Dita INTRACRAFT DTS 165-A-03 594490,00 zł
- Dita INTRACRAFT DTS 165-A-01 594490,00 zł
- Celine CL 40285U 6030N 602190,00 zł
- Celine CL 40276U 01A 541850,00 zł
Dzięki nim można uniknąć rozwoju np. nadwrażliwości na światło, podrażnienia spojówek czy uszkodzenia plamki żółtej. Wpływa to także pozytywnie na zmniejszenie zmarszczek wokół oczu.
Częste przebywanie na zewnątrz
Wyniki badań wskazują, że ekspozycja na promieniowanie słoneczne może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia krótkowzroczności i redukcję tempa wydłużania się osi gałki ocznej. W rezultacie pobyt na zewnątrz może przyczynić się do zmniejszenia progresji krótkowzroczności nawet o ok. 50%.
Mechanizm wpływu słońca na wady wzroku nie jest dokładnie wyjaśniony. Niektórzy wskazują na zwiększoną produkcję witaminy D, która pomaga utrzymać prawidłową pracę mięśni. Inni na wzrost aktywności fizycznej, która przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego organizmu. Jednak najczęściej można spotkać się z teorią, że kontakt ze słońcem wspiera produkcję dopaminy w siatkówce i wspomaga kaskadową reakcję molekularną. Skutkiem tego ma być spowolnienie wzrastania gałki ocznej. Dlatego zaleca się regularne przebywanie na zewnątrz co najmniej przez kilkadziesiąt minut dziennie. To z pewnością najprzyjemniejszy sposób dbania o wzrok.
Szybkie reagowanie na choroby oczu
Pojawienie się suchej powierzchni oka, wydzieliny surowiczej, zaczerwienienia czy pieczenia może świadczyć o rozwoju wielu chorób, np. zespołu suchego oka lub bakteryjnego zapalenia spojówek. Bagatelizowanie objawów może sprawić, że dolegliwości się nasilą, co doprowadzi do zaburzeń widzenia i może utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Dlatego lepiej jest jak najszybciej podjąć stosowne działania. Należy sięgnąć po krople do oczu, przemywać powieki roztworem soli i zgłosić się do lekarza. Dzięki temu szybko pozbędziesz się uciążliwych dolegliwości i znów będziesz mógł patrzeć na świat bez dyskomfortu.
Wzrok to jeden z Twoich najważniejszych zmysłów. Dlatego warto o niego regularnie dbać.