Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Okulary przeciwsłoneczne, poza tym, że są ozdobą i uzupełniają stylizację, mają dużo ważniejszą funkcję. Ich rolą jest chronić oczy przed słońcem – z jednej strony, aby dało się swobodnie patrzeć na świat w słoneczne dni, z drugiej – aby nadmiar promieniowania UV nie uszkadzał wzroku. By pełniły tę funkcję prawidłowo, powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia. Dlaczego…

Okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości, czyli jakie?

Myśląc o wysokojakościowych produktach od razu przychodzą na myśl materiały, z których są wykonane i marki, pod których szyldem powstały. W przypadku okularów przeciwsłonecznych ważne jest oczywiście tworzywo, z którego zrobione są oprawki, natomiast nie ono powinno być kluczowym aspektem podczas wyboru.

Najważniejsze jest to, na ile szkła umieszczone w wybranym modelu będą chronić wzrok. Zastanawiając się więc nad firmą, której produkt chcesz kupić, sprawdź jakie filtry i technologie wykorzystuje, nazywając swój produkt wysokojakościowym. Na szczęście, większość marek premium i wyspecjalizowanych w produkowaniu okularów rzeczywiście na jakość stawia. Okulary Cartier, okulary przeciwsłoneczne Chanel, Dior czy Dolce&Gabbana to przykłady produktów, które nie tylko są piękne i modne, ale również bezpieczne dla oczu.

Szkodliwe promieniowanie UV – czym właściwie jest?

Okulary przeciwsłoneczne powinny odpowiednio chronić wzrok – to pewne. Na co dokładnie narażone są oczy w słoneczny, letni lub zimowy dzień? Głównym czynnikiem, który negatywnie wpływa na wzrok jest promieniowanie UV (nazywane ultrafioletowym). Jest to promieniowanie elektromagnetyczne, niewidzialne dla człowieka. Choć wiele osób rozumie, jak zły wpływ ma ono na skórę (stąd rosnąca popularność kremów z filtrem), stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że
promieniowanie to ma również bardzo zły wpływ na wzrok. Jego intensywne działanie może prowadzić do takich chorób oczu jak:

  • zaćma,
  • zwyrodnienie plamki żółtej,
  • a nawet czerniak, czyli nowotwór oczu.

Aby chronić się przed tego typu przykrymi konsekwencjami eksponowania ciała na słońce, należy wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Sklep, który oferuje dobrej jakości produkty, na pewno ma modele z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Filtry UV – podział i charakterystyka

Kupując okulary nie wystarczy zadowolić się informacją, że mają one filtr UV. Okazuje się bowiem, że nawet okulary sprzedawane na stoisku przy plaży w cenie 20 złotych, mogą być oznaczone naklejką z informacją „filtr UV”. Nie musi to być niezgodne z prawdą, ponieważ nawet najtańsze okulary mogą być wyposażone w ten filtr. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje filtra ultrafioletowego chronią oczy tak samo. Tę ochronę określa parametr nazywany przepuszczalnością promieni słonecznych, który mówi, na ile filtr blokuje dostęp promieni słonecznych do oczu.

Parametr ma czterostopniową skalę:

  • kategoria 0, która oznacza, że okulary przepuszczają od 80 do 100% światła słonecznego, nie stanowiąc niemalże żadnej ochrony dla wzroku,
  • kategoria 1, w której przepuszczalność ma zakres 43 do 80%, czyli nieco lepiej, ale wciąż niewystarczająco (szczególnie latem), kategoria 2, w której przepuszczalność wynosi od 18 do 43%, co oznacza, że takie okulary wystarczą osobom, które przebywają na słońcu bardzo krótko,
  • kategoria 3, w której przepuszczalność wynosi od 8 do 18%, co jest idealną ochroną do codziennego, nawet wielogodzinnego przebywania na słońcu,
  • kategoria 4 z najmniejszą przepuszczalnością (3-8%), która jest idealna dla osób przebywających w intensywnym słońcu zimą oraz latem przez wiele godzin; ten typ okularów nie powinien być używany codziennie, nie mogą ich używać także kierowcy.

Dodatkowo przy wyborze warto zwrócić uwagę na filtr UV 400. Liczba ta określa długość fal świetlnych, którą blokuje soczewka z filtrem. Zakres fal promieniowania UV plasuje się w granicach od 200. do 380. nanometrów, zatem okulary z filtrem 400 będą chronić oczy przed pełnym zakresem fal. Dlatego to właśnie wśród modeli z takim oznaczeniem należy wybierać swój egzemplarz.

Filtr polaryzacyjny – jak chroni i kiedy się sprawdzi?

Innym rodzajem ochrony jest filtr polaryzacyjny. Odpowiada on za blokowanie światła rozproszonego, czyli odblasków, poświat i rozbłysków światła odbitego oraz innych zjawisk świetlnych, które są dla oka niekomfortowe.

Główną zaletą okularów z filtrem polaryzacyjnym jest wzrost natężenia kolorów i ostrości widzenia. Choć na co dzień ten filtr nie jest potrzebny wszystkim użytkownikom okularów przeciwsłonecznych, sprawdza się szczególnie u kierowców. Lepiej się w nich widzi, chociażby wtedy gdy po deszczu słońce odbija się w kałużach i na mokrej nawierzchni drogi. Jest kilka metod na upewnienie się, czy okulary są wyposażone w filtr polaryzacyjny, jednak najlepszym sposobem jest kupowanie ich w renomowanym salonie optycznym.

Kto powinien używać z okularów z filtrem?

Okulary z filtrem UV powinny być obowiązkowym dodatkiem do garderoby u wszystkich. Warto pamiętać, że potrzebne są nie tylko latem, w czasie urlopu w gorących krajach, ale zawsze wtedy, gdy na niebie pojawia się słońce. Są szczególnie ważnym akcesorium dla kierowców, ponieważ zapewniają dobre widzenie podczas jazdy, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Bez dobrych okularów przeciwsłonecznych ciężko też wyobrazić sobie uprawianie niektórych sportów takich jak narciarstwo czy kolarstwo.

Dlaczego warto kupować okulary w dobrych sklepach optycznych?

Zakup okularów przeciwsłonecznych to nie tylko wybór modnego gadżetu, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie swoich oczu. Dlatego warto znać parametry, które określają ich jakość, ale przede wszystkim – kupować je w sprawdzonych miejscach. Naturalne jest, że w profesjonalnych salonach kupuje się okulary korekcyjne. Sklep optyczny powinien być również pierwszym wyborem, jeśli chodzi o przeciwsłoneczne.

Po pierwsze, pracują tam osoby, które potrafią pomóc w wyborze odpowiedniej ochrony zależnie od tego, do czego okulary będą Ci służyć. Po drugie, wybierając renomowany salon masz pewność, że okulary tam sprzedawane mają certyfikaty potwierdzające posiadane filtry czy polaryzację. Jeśli marzą Ci się okulary Chanel albo oprawki Caroline Abram, wybierz się do salonu optycznego takiego jak Optical Christex, by mieć pewność, że kupujesz oryginalny produkt.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – jak dobrać je do kształtu twarzy?

Skoro wiesz już, czym kierować się podczas dobierania okularów przeciwsłonecznych, nic nie stoi na przeszkodzie, by dopasować je idealnie do kształtu swojej twarzy. Najważniejsza zasada w trakcie zakupów: kup takie, w których czujesz się świetnie. Jeśli chcesz, żeby optycznie zmieniły nieco twoją twarz, podpowiadamy, które kształty będą współgrać z różnymi kształtami buzi.

Twarz kwadratowa – charakteryzuje się dość ostrymi rysami, m.in. wyrazistą linią żuchwy. Jeśli chcesz nieco je złagodzić, wybierz okulary z zaokrąglonymi oprawkami, np. Cartier. Modele w tym kształcie proponuje także Burberry i Bvlgari.

Twarz okrągła – do tego kształtu buzi idealnie będą pasować okulary mające nieco wydłużony kształt, np. tak zwane kocie albo wayfarer (to jeden ze sztandarowych modeli marki Ray-Ban).

Twarz owalna – ten kształt twarzy świetnie wygląda niemalże we wszystkich oprawkach. Możesz więc postawić zarówno na minimalistyczne i wąskie modele, jak i duże oprawki. Okulary Dita, Burberry czy Persol 649 możesz brać w ciemno!

Twarz trójkątna – ten kształt cechuje się szeroką górą twarzy i wąskim dołem, dlatego jeśli chcesz nieco złagodzić te proporcje, postaw na oprawki w kształcie zaokrąglonego prostokąta albo rombu.

Dobór okularów do kształtu twarzy może nieco pomóc załagodzić zbyt ostre rysy twarzy albo wyostrzyć te zbyt zaokrąglone. Nie to powinno być jednak najważniejszym czynnikiem podczas wybierania konkretnego modelu. Najważniejsze to sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne wyposażone są w wystarczająco wysoki filtr UV i ewentualnie w polaryzację. Zawsze staraj się kupować okulary przeciwsłoneczne w sprawdzonych salonach takich jak Optical Christex. Unikaj natomiast kupowania ich na stoiskach przy ulicy czy w sklepach, które nie
specjalizują się w sprzedaży okularów.


Tagi: