Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Spędzanie długich godzin przy komputerze to nieodłączny element codziennej rutyny większości pracujących w biurach, ale i tych, którzy pracują jako pisarze, graficy czy dziennikarze. Studenci i licealiści także spędzają przed monitorem długie godziny, ucząc się do egzaminów i studiując notatki. Ekran komputera w naturalny sposób zastąpił zeszyty, usprawniając pracę i sprawiając, że jest wydajniejsza. Godziny…

Co sprawia, że ekran komputera negatywnie wpływa na wzrok?

Okuliści i optometryści szacują, że nawet 90% osób pracujących przy komputerze może mieć problemy ze wzrokiem. Wystarczą 2–3 godziny dziennie, by oczy stały się zmęczone i podatniejsze na różne dolegliwości. Które czynniki decydują o tym, że praca przy komputerze jest dla wzroku tak obciążająca?

Fokus na jeden punkt

Praca przy komputerze wymaga koncentracji i wpatrywania się w ekran, co skutkuje tzw. zwiększonym napięciem akomodacyjnym oka. Co to znaczy? W naturalnych sytuacjach patrzy się na obiekty położone bliżej i dalej – najczęściej naprzemiennie. Siedząc przy komputerze wzrok jest skupiony wyłącznie na cyfrach, literach czy obrazach, które znajdują się w tej samej odległości od oczu. To sytuacja, w której oko jest w stałym napięciu, co wywołuje ogromne zmęczenie. Pojawia się więc problem z akomodacją, czyli dostosowywaniem się oka do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.

Zbyt rzadkie mruganie

Drugim problemem osób pracujących przy komputerze jest zbyt rzadkie mruganie. Naturalnie oko zamyka się na króciutki moment około 12 razy na minutę. Praca przy komputerze wymaga czytania i pisania, dlatego koncentrując się na tekście mruga się znacznie rzadziej! Jak wpływa to na wzrok? Mruganie to naturalny sposób nawilżania i oczyszczania oka, zatem im rzadziej przymyka się oczy, tym szybciej stają się wysuszone. Komputer powoduje również, że oczy otwiera się szerzej (np. w porównaniu z czytaniem książki), co jest dodatkowym czynnikiem wpływającym na wysuszanie gałek ocznych.

Odbijanie światła – kontrast

Monitor wpływa na zmęczenie oczu również z powodu swojej budowy. Działa na zasadzie lustra, co oznacza, że odbija padające na niego światło. Odbicia te, nakładając się na obraz z monitora obciążają oczy, dlatego po dłuższym czasie spędzonym przed komputerem możesz czuć, że Twoje oczy są zmęczone.

Promieniowanie

Na wzrok niekorzystnie wpływa również promieniowanie emitowane przez ekran, choć jest to czynnik o małym wpływie. Wynika to z tego, że obecnie standardem są monitory niskoradiacyjne, czyli praktycznie eliminujące promieniowanie. Jest ono szkodliwe tylko wtedy, gdy użytkownik przebywa blisko tylnej ściany monitora.

Po czym poznać, że oczy są zmęczone pracą przy komputerze?

Objawy zmęczenia oczu wywołane zbyt długim siedzeniem przy komputerze bardzo łatwo zauważyć. Obniżają wydajność i komfort pracy, a dodatkowo mogą się nasilać i nie ustąpią samoistnie. Należą do nich m.in.:

  • pieczenie i swędzenie oczu,
  • łzawienie,
  • uczcie piasku pod powiekami,
  • ból oczu,
  • widzenie „przez mgłę”,
  • stany zapalne spojówek i powiek,
  • nadwrażliwość na światło.

Czasem przemęczony wzrok powoduje, że pogarsza się ogólne samopoczucie. Mogą pojawić się bóle głowy, trudności w koncentracji i uczucie rozbicia.

Cyfrowe zmęczenie oczu – nowa dolegliwość

W związku z tym, że coraz większa część społeczeństwa ma w pracy kilkugodzinną styczność z komputerem, problemy ze wzrokiem stają się powszechne. Dodatkowym obciążeniem dla oczu jest korzystanie z telefonów i tabletów, które także mają ekrany. Ponadto osoby, które pracują przy komputerze, a po pracy korzystają ze smartfona nie dają oczom odpocząć nawet w czasie „prywatnym”, są bardziej narażone na inne poważne choroby oczu.

Okuliści dla objawów obciążenia wzroku opracowali nazwę: cyfrowe zmęczenie oczu. Jest skutkiem długotrwałej ekspozycji na ekrany: zarówno te komputerowe, jak i telefoniczne. Okazuje się, że nie trzeba pracować 8. godzin, by odczuwać nieprzyjemny ból czy swędzenie oczu. Wystarczy, że korzystasz z urządzenia cyfrowego nieco ponad dwie godziny dziennie, by pojawiły się u Ciebie symptomy i dolegliwości związane z cyfrowym zmęczeniem oczu.

Jak dbać o oczy zmęczone komputerem – kilka porad

Praca przy komputerze ma swoje wady, natomiast oczywiste jest, że wiele zawodów i stanowisk po prostu się bez niej nie obejdzie. Żeby zadbać o wzrok, nie trzeba zmieniać pracy ani rezygnować z używania smartfona. Zobacz, co robić, by uniknąć dolegliwości oczu, nawet jeśli codziennie pracujesz przed monitorem.

Okulary do pracy przy komputerze

Pierwszą kwestią, o jaką należy zadbać, by nie dopuścić do pojawienia się objawów zmęczenia wzroku, jest dobranie odpowiednich okularów. Osoby mające jakiekolwiek wady wzroku, powinny regularnie się badać i na bieżąco dopasowywać okulary korekcyjne. Sklep optyczny, to poza gabinetem okulisty, miejsce, w którym można przeprowadzić badanie oczu, a przy okazji wybrać nowe oprawki. Okulary osób pracujących przed monitorem powinny być obowiązkowo wyposażone w powłokę antyrefleksyjną, koniecznie z warstwą filtrującą światło. Nawet jeśli nie masz wady wzroku – kup okulary „zerówki” z taką powłoką. Dzięki temu najbardziej drażniące niebiesko-fioletowe światło zostanie przefiltrowane i nie będzie wpływać na Twoje oczy.

Różne modele okularów z antyrefleksem znajdziesz w sklepie Optical Christex. W ofercie znajdują się np. oprawki Porshe, okulary korekcyjne Miu Miu czy Chanel.

Ćwiczenia na wzrok

O sprawność oczu warto zadbać także, wykonując krótkie serie ćwiczeń w ciągu dnia. Wiele z nich jest łatwych w wykonaniu, dlatego naprawdę łatwo wprowadzić je do codziennej rutyny. Co 20–30 minut należy zrobić przerwę od monitora i patrzeć w punkt oddalony o około 30 metrów. To zmniejszy napięcie, którym poddawane jest oko podczas kontaktu z niewielką odległością od ekranu. Do tego dobrze jest popatrzeć na boki oraz zatoczyć oczami kilka ósemek. W trakcie przerwy najlepiej jest odejść od komputera, przejść się i intensywnie pomrugać. O mruganiu należy zresztą pamiętać przez cały czas pracy przy komputerze!

Dieta wzmacniająca wzrok

Sprawność narządu wzroku można wspierać także dietą. Oczywiście nie sprawi ona, że oczy nie będą się męczyć, ale zadziała wzmacniająco i odżywczo. Dla prawidłowego widzenia należy zadbać o to, by w menu znalazły się witaminy takie jak:

  • witamina A (czyli beta karoten),
  • witamina E,
  • witamina C.

Produkty bogate w każdą z tych witamin to np.: marchew, jarmuż, szpinak, czerwona papryka, cytrusy, natka pietruszki, orzechy i oleje roślinne. Należy zadbać dodatkowo o podaż minerałów takich jak cynk, miedź, selen i mangan. Znajdują się one m.in. w kaszach, orzechach, pestkach, fasoli, rybach oraz w gorzkiej czekoladzie. Dla zdrowia oczu istotne są także tłuszcze w postaci kwasu omega-6 i kwasu omega-3. Żeby uzupełnić ich ilość w organizmie należy spożywać ryby i owoce morza, oleje roślinne, orzechy, pestki, siemię lniane i awokado.

Jeśli czujesz, że ciężko Ci dostarczyć ww. witaminy czy minerały, możesz sięgnąć po suplementy diety. Warto jednak każdorazowo skonsultować ich wybór z okulistą lub swoim lekarzem rodzinnym.

Krople na zmęczone oczy

Zewnętrznie można wspomóc oczy, stosując odpowiednie krople. W przypadku wysychającej gałki ocznej sprawdzą się tzw. sztuczne łzy, czyli krople, które błyskawicznie nawilżają oko, dając natychmiastową ulgę. Tworzą one również delikatną barierę ochronną między siatkówką oka a komputerem. Wielu producentów oferuje także krople stworzone dla pracujących przy komputerze. Ich wybór warto skonsultować z okulistą albo poprosić o pomoc farmaceutę.

Praca przy komputerze nie pozostaje bez wpływu na wzrok. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może powodować suchość oczu, pieczenie, łzawienie, a nawet bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. Warto wprowadzić w życie kilka zmian, by zniwelować te nieprzyjemne dolegliwości i pracować przed komputerem bez obaw o to, że z dnia na dzień pogarsza się Twój wzrok. Dobrym rozwiązaniem, oprócz stosowania kropli nawilżających, jest wizyta w salonie optycznym w celu doboru okularów z powłokami przeznaczonymi do długotrwałej pracy przy komputerze. Duży wybór oprawek (kilkaset modeli!) różnych firm znajdziesz w salonie optycznym Optical Christex.


Tagi: