Twój koszyk jest obecnie pusty!
Najczęstsze dolegliwości oczu. Jak sobie z nimi radzić?
Praca przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu – to kilka czynników, które mogą negatywnie wpływać na wzrok. Pieczenie, swędzenie, nadmierne łzawienie czy długo utrzymujące się zapalenie spojówek to tylko niektóre dolegliwości oczu, z którymi wiele osób musi radzić sobie na co dzień. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami ze…
Co wpływa na problemy z oczami?
Do głównych czynników, które powodują, że oczy są zmęczone czy nadwerężone, należy wiele elementów życia codziennego. Szybkie tempo życia i stres nie pozostają bez wpływu na cały organizm. Najczęściej dolegliwości narządu wzroku wywołują:
- długotrwała praca przy komputerze,
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- zanieczyszczenia (szczególnie w miastach),
- alergeny (często unoszące się w powietrzu),
- korzystanie z urządzeń cyfrowych, takich jak smartfony i tablety.
Niejednokrotnie czynniki te się kumulują, powodując, że nieprzyjemne dolegliwości oczu nasilają się i trwają naprawdę długo. Nie ma też jednego remedium na oczy zmęczone czy obciążone całodniowym patrzeniem w smartfon. Żeby sobie z nimi poradzić, trzeba podejść do zdrowia oczu holistycznie.
Najczęstsze dolegliwości oczu – jak sobie z nimi radzić?
Wiele dolegliwości oczu nie jest groźnych dla narządu wzroku, natomiast znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej pojawiające się problemy z oczami (które nie są chorobami) to:
- zaczerwienienie oczu,
- pieczenie i swędzenie oczu,
- wrażenie ciała obcego na powierzchni oczu,
- łzawienie,
- ból oka,
- uczucie suchości,
- uczucie „piasku” pod powiekami,
- pogorszenie widzenia.
Objawy te są niecharakterystyczne, co oznacza, że mogą występować w różnych jednostkach chorobowych. Pojawiają się na przykład zarówno podczas przebiegu zapaleń powierzchni oka, zespołu suchego oka, zaburzeń refrakcji, jak i w niekorygowanej wadzie wzroku. Jeśli ze strony oka zaczynają dokuczać ci którekolwiek z opisanych objawów, nie bagatelizuj ich. Niektóre mogą bowiem prowadzić do poważniejszych chorób. Najlepiej jest wybrać się do okulisty, który oceni, z czym mogą być związane występujące u ciebie objawy. Nie zwlekaj z wizytą szczególnie, jeśli objawy utrzymują się dłuższy czas.
Uporczywą dolegliwością jest przewlekłe zaczerwienienie oczu. Może być spowodowane zmęczeniem, brakiem snu, stresem, przebywaniem w sztucznym oświetleniu czy pocieraniem oczu. Innym powodem czerwonego oka może być alergia albo nieprawidłowa higiena oczu, np. w przypadku noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli dojdzie do tego występowanie wydzieliny, najprawdopodobniej jest to zapalenie spojówek. Z takimi objawami należy udać się do lekarza, ponieważ same nie ustąpią.
Cyfrowe zmęczenie wzroku – nowa dolegliwość cywilizacyjna?
Cyfrowym zmęczeniem oczu (z ang. DES, czyli Digital Eye Strain) okuliści nazwali zbiór dolegliwości, które pojawiają się u coraz większej części społeczeństwa.
Objawy, które się pojawiają są bezpośrednio związane z długotrwałym korzystaniem z urządzeń cyfrowych – smartfonów, tabletów i laptopów. Symptomy mogą pojawiać się, gdy praca przed monitorem komputerowym, tabletem czy innym urządzeniem cyfrowym w klimatyzowanych, oświetlonych światłem sztucznym pomieszczeniach trwa dłużej niż 2 godziny dziennie. Nasilają się, gdy pracownik nie odpoczywa. Syndrom ten według badań dotykać może nawet 60-75% pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów!
Pierwszymi objawami jest zaczerwienienie oczu, pieczenie, suchość. Może pojawiać się także zamglenie oczu, a w dalszej kolejności ból głowy, karku, a nawet światłowstręt i ogólne rozbicie. O tym, jak dbać o oczy, jeśli pracujesz przy komputerze, przeczytasz tutaj.
Jak dbać o oczy, by minimalizować związane z nimi dolegliwości?
Jeśli twoje oczy są przemęczone od siedzenia przed monitorem i odczuwasz wysuszenie gałek ocznych, czas sięgnąć po środki zaradcze. By poczuć ulgę, w pierwszej kolejności trzeba działać doraźnie. W takiej sytuacji na początku sprawdzą się krople do oczu, które nawilżą oczy i stworzą delikatną barierę pomiędzy okiem a ekranem. Żeby jednak oczy były w dobrej kondycji przez długi czas, a dolegliwości z nimi związane nie wracały, warto zadbać o nie holistycznie, czyli wieloaspektowo.
Odpoczynek
Nawet najlepsze krople nie pomogą, jeśli po 8 godzinach pracy przy komputerze, spędzisz kolejne kilka pochylając się nad telefonem. Naturalnym jest, że długa ekspozycja na niebieskie światło i skupianie wzroku na ekranie prowadzi do nadwyrężenia oczu. Dlatego postaraj się ograniczać korzystanie ze smartfonu wtedy, kiedy to możliwe. Szczególnie, jeśli po prostu z przyzwyczajenia, bezwiednie scrollujesz aplikacje!
Odpoczynek jest ważny także w trakcie pracy przed komputerem. Co około 30 minut zrób sobie przerwę i odejdź od komputera. Popatrz w dal, porozglądaj się na boki, zatocz gałkami ocznymi kilka ósemek i intensywnie pomrugaj. Taka gimnastyka sprawi, że oczy się zrelaksują, nawilżą i nieco odpoczną.
Wizyta u okulisty
Jeśli zauważasz, że twoje oczy są zmęczone, łzawią albo po prostu – dawno nie badałeś wzroku – wybierz się do okulisty albo optometrysty. Regularne wizyty to klucz do zdrowych oczu i niezbędny krok, by zapobiegać chorobom.
Nie musisz ustawiać się w kolejce w przychodni. Podstawowe badanie okulistyczne (wykonywane często przez optometrystę) oferuje niejeden sklep optyczny. Taka wizyta może skończyć się dobraniem ci odpowiednich okularów do pracy przy komputerze, wypisaniem kropel do oczu albo skierowaniem na pogłębione badanie.
Wykonując badanie w salonie optycznym możesz od razu zamówić okulary korekcyjne albo kupić dobre, wyposażone w filtry UV okulary przeciwsłoneczne. Sklep optyczny to najlepsze miejsce na takie zakupy!
Dobór odpowiednich okularów.
Jeśli nosisz okulary korekcyjne, zadbaj o to, by były dobrze dobrane, a wielkość wady regularnie kontrolowana. Dolegliwości związane z oczami nasilają się bowiem u osób, które nie mają skorygowanej wady wzroku albo ich okulary są nieprawidłowo dobrane (niepełna korekcja). Szybko i sprawnie wykonasz badanie w sklepie optycznym, tam dobierzesz również oprawki. Jeśli chcesz zamówić oprawki znanych domów mody i specjalizujących się w projektowaniu okularów firm, znajdziesz je w sklepie Optical Christex. W ofercie są między innymi:
- damskie okulary korekcyjne Chanel, Dior, Burberry, Dolce&Gabbana,
- okulary męskie Cartier, Dita, Armani, Fendi.
Kupując w sprawdzonym salonie, masz pewność, że produkty będą oryginalne i dobrze wykonane. Sklep optyczny Optical Christex oferuje również okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
Dieta dobra dla wzroku
Nie da się podejść holistycznie do dbania o zdrowie bez uwzględnienia zdrowej, zbilansowanej diety. W przypadku wzroku warto wzbogacić ją o odpowiednie witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.
- Witaminy A, C, E – zwalczają wolne rodniki, które mogą powodować uszkodzenia wzroku i wzmacniają naczynia krwionośne. Znajdziesz je w marchwi, papryce, jarmużu, szpinaku, cytrusach, orzechach, pestkach i olejach roślinnych.
- Minerały: cynk, miedź, mangan, selen – biorą udział w wytwarzaniu rodopsyny, światłoczułego barwnika, który pośrednio wpływa na redukcję wolnych rodników. Znajdziesz je m.in. w warzywach strączkowych, owocach morza i rybach, kaszach oraz orzechach.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 – zatrzymują proces starzenia wzroku oraz ograniczają objawy związane z zespołem suchego oka. Znajdziesz je w olejach roślinnych i tłustych rybach morskich.
- Luteina – występuje w siatkówce oka, chroni je przed promieniami ultrafioletowymi. Jest kluczowa, by wzrok dobrze funkcjonował. Dostarczysz ją do organizmu, jedząc jajka, szpinak, jarmuż, kapusty, sałaty, brukselkę i cukinię.
Zdrowa dieta z nastawieniem na wymienione produkty nie sprawi, że twoje oczy przestaną się męczyć przed komputerem, ale wzmocni je i opóźni niektóre procesy degeneracyjne.
Najczęstsze dolegliwości oczu obejmują pieczenie, swędzenie, suchość i nadmierne łzawienie. Nie muszą oznaczać poważnych schorzeń, ale powinny być sygnałem, że ze wzrokiem coś się dzieje. Może to być zbyt długa praca przy komputerze albo podrażniający alergen. Zawsze warto skonsultować się z okulistą lub wybrać do sklepu optycznego, by zbadać oczy. Taka profilaktyka jest niezbędna, by wykryć ewentualne nieprawidłowości albo już na wczesnym etapie zacząć korygowanie wady.